تاریخچه عجیب غواصی آزاد

تاریخچه عجیب غواصی آزاد

در آغاز، یک گروه خاص از مردان با به خطر انداخته خود برای کشف ناشناخته ها به عمق آبها رفتند که بیشتر آنها ماهیگیران بودند، این افراد در زیر دریا به جستجوی ماهی، سخت پوستان و دیگر غذاهای دریایی می پرداختند. پس از مدت طولانی که پیشرفت ها صورت گرفته اند، به شکل افزاینده ای این مساله تبدیل به موضوع تحقیقات علمی شد، نظریه هایی که طرفداران آن برای این فعالیت ها ابراز می نمودند در حقیقت حتی قسمت خیلی کوچکی از علم پزشکی آن بشمار نمی آمد.

داستانی وجود دارد که در سال 1913، ماهیگیر یونانی به نام GHEORGIOS HAGGI STATTI وجود داشت که برای یافتن لنگر از دست رفته از یک کشتی نیروی دریایی ایتالیا در Sparthakos  در یونان ، بیش از 70 متر برای لنگر پایین رفت. که این مرد کوچک، ضعیف و نیمه برهنه را به غوص های پیاپی به مدت یک هفته  برای یافتن لنگر کشتی مجبور ساخته است ، که با وجود فشار آب و دلیل پزشکی صحت این داستان هنوز سنگینی آن احساس میشود.
 
حتی اگر این رویداد به نیروی دریایی ایتالیا سپرده شود، این داستان  و حکایت جالب تبدیل به رمز و رازی شده که امروز برای همه کسانی که آنرا بشنوند هنوز جذاب است.
 
در سال 1949 در خلیج سیراکوس، ریموند بوچر، شات گان خود را دور کمرش گره زد و30 متر برای بدست اوردن scarf  خود که به عنوان مدرک بهره برداری بوده اقدام می کند. او راه را برای توسعه این ورزش باز کرده است و سبب شد که از آن زمان به بعد مردان زیادی ادامه دهنده آن باشند: و با تلاش برای رفتن به عمق خود را به چالش بکشند.
 
از آن پس تجهیزات تکامل یافته اند، تکنیک های غوص زدن و روش آموزش به روز آوری شده و تکامل پیدا کرده اند ، هم اکنون تلاش برای شکستن رکوردها و محدودیت ها است.  کیفیت عالی تطبیق انسان  درغواصی محیط آزاد به قابلیت او تبدیل شده است، که دامنه وسیعی را شامل می شود.  استخرهای شنای پرشین فروم موفق به رفع محدودیت هایی که وجود داشته است ،شده اند و اکنون همه چیز در مورد زمان، فاصله و عمق است.
 
به این ترتیب است که اولین گام این مردان موجب تاسیس ورزش ما شده است.پس از آن، به منظور سازماندهی و فعالیت رسمی عملی و هماهنگی این ورزشکاران برای داشتن بدن سالم  ،انجمن بین المللی Freediving ، (l'Association Internationale pour le Développement de l'Apnée, or AIDA) تاسیس شد.
 
هرچند که سازمان های مشابه دیگری ادعاهایی در این زمینه داشته اند، اما قوانین (آیداAIDA,) نقطه همگون سازی سوابق و مرجع سنجش  در مسابقات شد.
 
امروزه، غواصان حبس نفس بیش از 180 متر و یا 200 متربه اعماق فرو می روند. بعضی ها هنوز هم، حبس نفس خود را از مدت ده دقیقه فراتر برده اند. هنوز هم ، با همان شور و شوق 50 سال پیش که در سیراکوس بوجود آمد تلاش برای کشف ناشناخته های در حال تغییر را ادامه می دهند.
 
امروزه غواصی آزاد برای بیشتر مردم ،ارزان و قابل دسترس  می باشد و هر کسی می تواند آن را امتحان کند ..این پایین رفتن به زیر آب، همین... لذت بردن از غوص زدن به آرامی چشم ها را در بعد دیگری  از جهان باز کرده است.
 
امروزه مردان و زنان زیادی برای شرکت در مسابقات و یا غواصی آزاد برای یادگیری بیشتر به جامعه غواصان آزاد در سرتاسر جهان می پیوندند.
 
ترجمه از: www.freedivecentral.com
 نجف قربانی