پویش جهانی برای پاکسازی اقیانوس‌ها از زباله

پویش جهانی برای پاکسازی اقیانوس‌ها از زباله

برنامه محیط زیست ملل متحد از اجرایی شدن پویشی جهانی خبر داد که بر اساس آن تا سال 2022 دو منبع اصلی زباله‌های اقیانوسی از بین می‌رود.

بر اساس این پویش جهانی تا سال 2022 دو منبع اصلی تولید زباله در اقیانوس‌ها یعنی میکروپلاستیک‌های مورد استفاده در لوازم آرایشی و محصولات پلاستیکی یک بار مصرف هچون کیسه‌های پلاستیکی از بین می‌روند.

پیش بینی‌ها حاکی از آن است در صورتی که روند فعلی وجود زباله در اقیانوس‌ها ادامه پیدا کند تا سال 2050 میزان مواد پلاستیکی در اقیانوس‌ها از تعداد ماهی‌ها فراتر می‌رود. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد هر سال بیش از هشت میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها راه پیدا می‌کنند که برابر با تخلیه کردن یک کامیون زباله در اقیانوس‌ها در هر دقیقه است.

برآوردها حاکی از آن است بیش از 600 گونه دریایی به دلیل وجود زباله‌های دریایی در اقیانوس‌ها در معرض خطر قرار دارند.

به نقل از مونگابی، تاکنون 10 کشور مختلف به این پویش جهانی پیوسته‌اند. به طور مثال، اندونزی متعهد شده تا میزان زباله‌های دریایی را تا سال 2025، 70 درصد کاهش دهد.

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi