آهنگ هشدار دهنده افزایش اسیدیته آب اقیانوس

آهنگ هشدار دهنده افزایش اسیدیته آب اقیانوس


به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، اگر دارای آکواریوم دریایی و یا یک استخر شنا باشید، به طور قطع از این نکته آگاه هستید که نگه داشتن سطح اسیدیته آب در دامنه ای مطلوب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در رابطه با استخر، سطح مطلوب اسیدیته آب برای به حداقل رساندن خوردگی قطعات فلزی در گرمکن و یا کاهش آسیب به دیواره استخر و رنگ آن بسیار مهم است. در رابطه با آکواریوم دریایی نیز اسیدیته آب رابطه مسقیمی با سلامت مرجان ها و ماهی ها دارد.

شرایط اقیانوس نیز متفاوت نیست. اسیدیته آب پارامتری مهم در ارتباط با بسیاری پارامترهای دیگر از جمله سلامت حیوانات دریایی و نرخ رشد و یا نابودی مرجان ها و صخره ها محسوب می شود. این در شرایطی است که از منظر جهانی و به واسطه انتشار هر چه بیشتر دی اکسید کربن، اقیانوس ها شاهد افزایش اسیدیته آب خود هستند.

بنابر نتایج مطالعه اخیر دانشمندان که در نشریه "پلاس وان" منتشر شده، اسیدی شدن آب اقیانوس منجمد شمالی سریعتر از آن چیزی که تا پیش از این پیش بینی شده بود، صورت می گیرد. آهنگ سریع ذوب شدن یخ ها، فرآیندی که ممکن است پیامدهای جدی برای سلامت زیست بوم قطب شمال به همراه داشته باشد، عامل موثر در این زمینه عنوان شده است.

اسیدی شدن آب اقیانوس فرآیندی است که طی آن سطوح pH آب به واسطه مقادیر بیشتر دی اکسید کربن جذب شده از اتمسفر توسط اقیانوس ها، کاهش می یابد. در حال حاضر، اقیانوس ها یک چهارم از گازهای گلخانه ای را جذب می کنند.

سطوح پایین تر pH موجب اسیدی تر شدن آب شده و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که آب اسیدی تر موجب کاهش نرخ های کلسیفیکاسیون در بسیاری از ارگانیزم های کلسیفیه می شود که به افت توانایی آنها برای ساخت صدف و اسکلت منجر می شود. این تغییرات در گونه های مختلف از مرجان ها تا میگوها می تواند بر گونه های موجود در قسمت های بالایی و پایینی شبکه غذایی تاثیرگذار باشند.

تیمی از پژوهشگران فدرال و دانشگاهی دریافته اند که کاهش یخ های دریایی در قطب شمال، پیامدهایی مهم برای لایه سطحی آب اقیانوس منجمد شمالی به همراه دارد. در شرایطی که پوشش یخی رکوردهایی پایین را ثبت کرده، آب زیر یخ ها در معرض دی اکسید کربن بیشتر قرار گرفته که عامل اصلی در اسیدی شدن آب اقیانوس ها محسوب می شود.

افزون بر این، آب شیرین ذوب شده از یخ های دریایی، آب دریا را رقیق تر کرده، سطوح pH را کاهش داده و غلظت کلیسم و کربنات که از اجزای تشکیل دهنده آراگونیت معدنی هستند را کاهش می دهد. آراگونیت و دیگر مواد معدنی کربناتی تشکیل دهنده بخش سخت اسکلت ها و صدف های بسیاری از میکرو ارگانیزم های دریایی هستند. غلظت پایین تر کلسیم و کربنات ممکن است بر رشد ارگانیزم ها که بسیاری از گونه ها برای تامین غذای خود به آنها وابسته هستند، تاثیرگذار باشد.

پژوهش جدید دانشمندان نشان داده است اسیدی شدن آب های سطحی اقیانوس منجمد شمالی به سرعت در حال گسترش به مناطقی است که تا پیش از این به واسطه پوشش یخ در معرض اتمسفر نبوده اند. از نظر جهانی، آب های سطحی اقیانوسی به دلیل جذب دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسان در حال اسیدی تر شدن هستند.

مدل های اسیدی شدن آب اقیانوس نیز نشان می دهند که با افزایش دی اکسید کربن اتمسفری، اقیانوس منجمد شمالی طی یک دهه آینده به صورت جدی با غلظت پایین مواد معدنی کربناتی محلول مانند آراگونیت مواجه خواهد شد.

برگرفته شده از سایت زیست نیوز

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi