10 رفتار آزار دهنده غواصان

10 رفتار آزار دهنده غواصان

آیا تا به حال رفتارهای یک غواص بر روی قایق و یا کشتی برای شما آزار دهنده بوده است ؟ همه میدانیم که یکی از بهترین مزایای غواصی همراه بودن با گروههای متفاوت و به اشتراک گذاشتن لذتهای زیر آب با دیگران می باشد . اما آیا تاکنون به این فکر کرده اید که رفتارهائی از سوی شما و یا دیگران میتواند بطور نامحسوس آزار دهنده بوده و باعث ایجاد ناراحتی شود. در زیر 10 مسئله مهم و عمومی که از سوی بسیاری از غواصان بعنوان رفتارهای آزار دهنده شناسائی شده است را مرور میکنیم . اگر میخواهید در نظر دیگران غواصی دلچسب و حرفه ای به نظر برسید بهتر است از این به بعد به این موارد توجه بیشتری داشته باشید .

1 . استفاده از هوای داخل سیلندر برای خشک نمودن درپوش رگالتور
این عادت نه تنها برای تجهیزات ضرر دارد بلکه صدای آن برای تمامی اطرافیان آزار دهنده خواهد بود . بهتر است از فوت کردن و یا یک تکه پارچه خشک استفاده شود.

2 . پخش کردن تمامی تجهیزات بر روی قایق و کشتی
وسایل غواصیتان را در همان فضائی که در اختیارتان قرار میگیرد نگه دارید و تنها به این خاطر که دوست دارید لوازمتان پهن باشد علاوه بر فضای خود ، فضای دیگران را نیز اشغال نکنید. فضای داخل قابق و یا کشتی محدود است و حق افراد محسوب میشود پس به حقوق دیگران احترام بگذارید .

3 . بستن وسایل خیلی کند تر از سایرین
آرام بستن و درست بستن تجهیزات خوب است ولی منتظر گذاشتن اعضاء گروه در زیر آفتاب سوزان در حالی که شما به کندی با تجهیزاتتان مشغول هستید اصلا خوشایند نیست . از هر آنچه که نیاز دارید لیستی در ذهنتان تهیه کنید و دوباره به اختصار آن را مرور نمائید این به شما کمک میکند که هر آنچه که نیاز است به یاد آورید بدون اینکه مجبور شوید چندین بار یک عمل را تکرار کنید.

4 . استفاده بیش از حد از ضربه زدن به سیلندر برای جلب توجه سایرین
وسایلی مثل یک میله کوچک که با آن به سیلندر ضربه زده میشود و صدا ایجاد میکند تا توجه غواص همراه، گروه غواصی و یا راهنما را جلب کند از وسایل ابتدائی و مفید در برقراری ارتباط زیر آب محسوب میشود ولی استفاده بیش از حد از این وسایل موجب ترساندن موجودات دریائی بخصوص موجودات محتاطی مثل کوسه ها، مانتاها و لاک پشتها میشود و در حقیقت شما به جای داشتن یک غواصی آرام و بی سر و صدا آن را تبدیل به یک کنسرت سرسام آور نموده اید و باعث میشوید غواصان همراه شما هر 10 ثانیه یکبار سرشان را به طرف شما بچرخانند.

5 . ناخواسته خراب کردن عکسهای دیگر غواصان
ترکیبات زیبای محیط زیر آب عکاسان را به خود جذب میکند پس اگر سوژه زیبائی را در زیر آب دیدید به اطراف نگاه کنید و مطمئن شوید که وارد کادر عکس غواص دیگری نمی شوید. برای یک عکاس هیچ چیز بدتر از این نیست که یک عکس زیبا را بخاطر سهل انگاری و بی توجهی غواص همره خود از دست بدهد. از اینرو منتظر بمانید تا غواص دیگر عکس خود را بگیرد و سپس میتوانید به سوژه نزدیکتر شوید.

6 . هر 5 ثانیه یکبار برای گرفتن عکس متوقف شدن
اینکه عکاسی زیر آب جزئی از علایق شما است قابل درک می باشد ولی اگر شما از آنگونه غواصانی هستید که تمام گروه را پس از کمی پا زدن معطل خود میکنید تا عکاسی کنید و 10 دقیقه هم وقت صرف میکنید تا عکس دلخواه خود را بگیرید، خیلی زود در پیدا کردن غواصی که دوست داشته باشد به همراه شما غواصی کند دچار مشکل خواهید شد . هنگامی که با افراد غیر عکاس غواصی میکنید، سعی کنید در حالی که همراه با گروه هستید، در طول مسیر عکسهایتان را هم بگیرید و در کل بهتر است برای عکاسی زیر آب با یک عکاس همراه شوید تا بتوانید برای گرفتن عکس مورد علاقه خود وقت بیشتری را صرف نمائید.

7 . سعی در سبقت گرفتن از دیگران، داخل اجسام مغروق و یا غار
ممکن است شما داخل یک غار و یا اجسام مغروق احساس راحتی بکنید و در عین حال فرد جلوئی شما بسیار آهسته تر از شما حرکت کند و حتی فضای کافی برای جلو زدن از غواص را داشته باشید، ولی هیچ کدام از اینها دلیل کافی نیست برای اینکه از غواص جلو بزنید مگر اینکه احساس کنید فرد مقابل شما هم به اندازه شما مسلط می باشد. اجسام مغروق و غارها فضاهای استرس زائی برای خیلی از غواصان میتواند باشد و اگر غواص دیگری به زور از آنها سبقت بگیرد و با این کار فضا را تنگ تر بکند ممکن است استرس فرد افزایش یابد. پس ترتیب را رعایت کنید تا زمانی که به مکانی برسید که بتوانید بدون اینکه از روی غواص رد شوید غواص را دور زده و از او جلو بزنید.

8 . خراب کردن شفافیت آب برای سایر غواصان
در زمان غواصی همواره مراقب پا زدن و یا دستهایتان باشید بخصوص درون مکانهائی مثل غار و اجسام مغروق . حتی اگر آخرین فرد در صف غواصان هستید و یا حتی از همان مسیر نمیخواهید باز گردید . زیرا که ممکن است شفافیت را برای گروه دیگری از غواصان که بعد از شما می آیند خراب نمائید.

9 . غواص با تجربه و پر مدعا بودن
غواصی یک ورزش اجتماعی است و باید فراگیر نیز بشود. ما با غواص همراه و یا بصورت گروهی غواصی میکنیم و در مرکز غواصی و یا قایق و کشتی با دیگران همراه و هم صحبت میشویم . همه ما روزی غواصانی مبتدی بودیم ولی با این حال هنوز برخی از غواصان به افراد کم تجربه تر فخر میفروشند و حتی زمانی که برای کمک و یا راهنمائی از آنها سوال میشود خود را بالاتر از دیگران میپندارند، بعضی حتی فراتر رفته و با کسانی که تجهیزات خاصی از غواصی و یا تعداد مشخصی غوص ثبت شده ندارند و یا در مکانهای خاصی هنوز غواصی نکرده اند غواصی نمیکنند. سعی کنید شما از این دست افراد نباشید. غواص کم تجربه در حال یادگیری است و تا جائی که سطح تجربه او این اجازه را میدهد تا غواصی ایمن و بدون خطری داشته باشید، به همان اندازه ای که شما حق غواصی دارید او نیز حق دارد . کمک کنید تا افراد کم تجربه تر به غواصانی بهتر تبدیل شوند، درست همان کاری که دیگران در مورد شما انجام داده اند.

10 . خود را عالم دهر دانستن
غواصان همگی با هم متفاوتند و درجه آموخته هایشان نیز متفاوت است . تنها به این خاطر که میبینید فردی کاری را متفاوت از شما انجام میدهد به این معنی نیست که آن کار را اشتباه انجام میدهد . از سریعا اصلاح کردن دیگران بپرهیزید، چند لحظه صبر نموده و فکر کنید، آیا او کار خطرناکی را انجام میدهد ؟ و یا آن را تنها متفاوت انجام داده ؟ اگر مورد دوم درست است اجازه دهید به روش خودش آن را انجام دهد . نیازی نیست نقش آدم فضولی را بازی کنید که پلیس همگان است. مطمئنا اگر غواصی کاری را اشتباه انجام دهد و یا موردی بود که خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهد میتوانید با مودب ترین و بهترین نحو به او گوشتزد کنید. در غیر اینصورت، غواصی کنید و اجازه دهید دیگران نیز از غواصی لذت ببرند.

منبع :

غواصان پارسی
اسکوبا دایور لایف