مشکل در اکوالایز کردن

مشکل در اکوالایز کردن

با وجود داشتن مشکل همیشگی در اکوالایز کردن چه باید بکنیم؟

 دشواری در اکوالایز کردن فضاهای هوایی در گوش میانی و سینوسها، یکی از رایج ترین مشکلات و صدمات در حین غواصی تفریحی است. اگر شما هم در اکوالایز کردن با مشکل مواجه
می شوید، اولین کاری که باید بکنید مشاوره کردن با پزشکتان و یا متخصص گوش و حلق و بینی است تا مشکلتان را ارزیابی کنند.
باور کنید یا نه، مشکل ممکن است چیزی به سادگی یک عفونت قدیمی از آلرژی به گیاهان و یا حیوانات خانگی باشد. تحریک و التهاب حاصل از آلرژی می تواند مجراهای گوش را باریک کرده و از جریان یافتن هوا به داخل و خارج گوش میانی جلوگیری کند. همچنین مشکل می تواند به دلیل آسیبی باشد که بر اثر عفونتی که سالیان قبل بوجود آمده، به شیپور اوستاش وارد شده است.
ممکن است برای چنین مشکل مزمنی پزشک شما نتواند کاری انجام دهد ولی داروهای ّضد گرفتگی ای موجود است که التهاب بافتها را کاهش داده و به جریان یافتن آزادانه هوا به داخل و خارج فضای گوش میانی کمک می کنند. پزشک شما می تواند در پیدا کردن بهترین و موثرترین دارو به شما کمک کند. و ممکن است مجبور شوید چندین دارو را امتحان کنید. بعضی پزشکان نیز اسپری های بینی را توصیه می کنند که به کاهش التهاب مزمن در غشاهای موکوسی کمک میکنند. اما این ها همه راه حلهای کوتاه مدت محسوب می شوند که دفعات محدودی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این، شما باید احتمال بروز اثرات جانبی که اسپری های بینی و داروهای ّضد گرفتگی ممکن است بوجود آورند را نیز در نظر بگیرید.
در آخر، فراموش نکنید که قبل از ورود به آب همه چیز را شفاف سازی کنید. این کمک میکند تا از بروز مشکلی که میتوان بیرون از آب، و قبل از شروع غواصی برطرف کرد, جلوگیری نمود. مانند نوشیدن آب قبل از غواصی که باعث می شود رطوبت دهان شما برای قورت دادن آب دهان هنگام اکوالایز کردن حفظ شود. همچنین شاید بهتر باشد که تکنیکهای جدیدی را نیز به تکنیک اکوالایز کردن خود اضافه کنید. و حتی با اکوالایز کردن در هر نیم متر از بروز آسیب جلوگیری کنید. مطمئن شوید که قبل از اینکه مشکلتان شدیدتر شود اکوالایز کردن را با ملایمت انجام میدهید. معطل کردن بیش از حد باعث ایجاد دردهای غیر ضروری شده و سعی دراکوالایز کردن با گرفتن بینی و فشار زیاد ممکن است به گوش میانی آسیب وارد کند. تکنیک های بسیار دیگری که با ملایمت انجام می شوند و تعویض تکنیکها با هم، قورت دادن آب دهان و گرفتن بینی و به آرامی دمیدن داخل گوشها، همه کمک زیادی می کنند تا غوصی بدون مشکل در اکوالایز کردن داشته باشید. با وجود تمام این موارد اگر در نهایت نتوانستید اکوالایز کنید غواصی را به اتمام برسانید.

منبع : وب سایت DAN

تهیه شده در : مجله غواصان پارسی جلد دوم

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi