غواصی و لنز چشمی

غواصی و لنز چشمی

بهترين لنز طبى براى استفاده در حين غواصى چه نوع لنزى است؟

 غواصانى كه قصد دارند هنگام غواصى لنز طبى استفاده كنند بايد از دكتر چشم خود بخواهند كه لنز نرم ( soft ) برايشان تجويز كند. لنزهاى سخت ( hard ) و يا لنزهاى عبور دهنده گازها كه معموال هم مورد استفاده آنها زياد است، ديده شده كه گاهى باعث ايجاد علائمى چون چشم درد و يا تارى ديد مى شود بخصوص بعد از استفاده در غواصى هايى كه در آن مقدار قابل توجهى از گازهايى مثل نيتروژن تجمع ميابد. اين علائم به دليل حباب هاى گازى كه بين قرنيه و لنز چشم شكل گرفته اند بروز مى كنند.

 آيا بعد از جراحى آب مرواريد و كار گذاشته شدن لنز مصنوعى داخل چشم، مى توان غواصى كرد؟

كار گذاشتن لنز مصنوعى داخل چشمى يكى از شايع ترين روش هاى درمان آب مرواريد و جراحى انكسارى است. كه شامل جايگزين كردن عدسى طبيعى چشم كه دچار كدورت شده با يك لنز مصنوعى و قابل انعطاف و شفاف است. و معمولا اين جراحى يك عمل سرپايى محسوب مى شود و با بى حسى موضعى قابل انجام است. در اين جراحى، لنز را از طريق يك برش كوچك بر روى سطح چشم جاسازى مى كنند و بدون نياز به بخيه شكاف را مى بندند. بيماران معمولا بعد از ٢ تا ٣ هفته به طور كامل بهبود مى يابند ولى باز هم قبل از انجام هر گونه فعاليت شديد فيزيكى و يا فعاليت هايى كه ممكن است فشار خون را افزايش دهد، بايد با پزشك خود مشورت كنند. به ندرت ممكن است در اين عمل مشکلاتى بوجود بيايد ولى از جمله مسائلى كه احتمال بروزشان وجود دارد شامل عفونت، التهاب، جابه جايى لنز و يا مشكالت در ديد ( مثل مشكل ديد در شب) مى باشد. پس اگر زمان كافى داده شود تا زخم چشم به طور كامل بهبود يابد، مشكلى براى غواصى كردن بعد از كار گذاشته شدن لنز داخل چشم وجود نخواهد داشت. يك چشم سالم با مايعات غير قابل تراكم پر شده است ( مايع زلاليه و زجاجيه ) بنابراين تغيير فشارى كه در حين غواصى ايجاد مى شود به طور يكسان توزيع شده و خطر خاصى را به همراه نخواهد داشت. 

 هيچ مطالعات دقيقى در مورد اينكه بيمار دقيقاً چه مدت نياز است تا بعد از جراحى صبر كند تا بتواند به فعاليت غواصى بپردازد، در دست نيست. بنابراين بهترين راه اين است كه جانب احتياط را رعايت كنيد و حداقل ٢ ماه صبر كرده و سپس براى مطمئن شدن از بهبود كامل خود قبل از برگشتن به غواصى با پزشك خود نيز مشورت كنيد.

 

منبع : وب سایت DAN

تهیه شده در : دریافت مجله غواصان پارسی جلد سوم

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi