غواصی در شب

غواصی در شب

نکاتی که درغواصی شبانه باید در نظر گرفت


1- غواصی در شب حتما نباید در نیمه شب باشد تا غواصی در شب نام داشته باشد ، یعنی میتواند در ساعات اول شب انجام شود  چون انرژی کافی برای انجام آن داریم.
 
2- قبل از تاریك شدن هوا تمامی تجهیزات را آماده كنید تا اینكه تاریكی باعث نشود چیزی را فراموش کنیم یا اشتباهی در آماده کردن تجهیزات مرتكب شویم.
 
3- محل غواصی در شب ترجیحاً جایی باشه كه در روز آن منطقه را مورد بازدید قرار داده باشیم ویا قبل از غواصی  شبانه درآن سایت غواصی كنیم تا با محیط آشنا شویم.
 
4- به جهت یابی كاملاً مسلط باشیم یعنی کار با قطب نما را آموزش دیده باشیم و برای جهت یابی از نور مناطق نزدیک به سطح آب و نور ماه كه به درون آب می تابد و نور قایق همراه استفاده كنیم.
 
5- عمق  محل مورد نظر را طوری انتخاب كنیم كه نیاز به ایستگاه گیری نباشد. چرا ؟ چون كه اگر احتمالاً كسی با مشكلی مواجه شد یا از گروه جا ماند یا گم شد وخواست به سطح آب بیاید ، نیاز به ایستگاه گیری نداشته باشد.
 
6- چراغ قوه یکی از مهمترین تجهیزاتی است كه بعد از لوازم غواصی  مورد نیاز است ،هر كسی چراغ قوه ندارد به غواصی در شب نرود چون لذت نمی برد وممکن است به حادثه منجر شود.    
 
7- بهتر است از ساحل به دریا بروید و برگردید و بهتر است غواصی از ساحل شنی باشد.
 
8- یك نور مادر یا نور قوی در ساحل سایت یا قایق روی سطح آب باشد كه جنبه راهنمایی برای شما دارد.
 
9- از یك بویه با چراغ كه در سطح  میباشد استفاده کنید تا محل حظور شما را به كسانی كه روی آب هستند نشان بدهد.
 
 10- یك گروه می تواند منطقه وسیعی را برای غواصی روشن كند.
 
11- نزدیك كف آب غواصی نكنید چون باعث كدر كردن آب میشود و دید شما را كم میکند.
 
12- به آرامی حركت كنید چون میخواهید از مناظر شبانه زیرآب لذت ببرید.
 
13-  از علائم مشخص  در شب استفاده كنید که رسمی هستند.
 
14- برای علامت دادن به همراه خود ، نور را مستقیم  به چشمانش نگیرید و برای عکاسی شبانه احتیاط کنید لطفا به چشمهای خود كه مهمترین عامل هدایت شماست توجه كنید ، حتی بازتاب نور یك ساعت كه بندش فلزی است چشم های همیارتان را اذیت میكند، OK رو كه علامت ان ایجاد شکل  O میباشد را روی كف آب نشان دهید، نه در صورت همدیگر. حتی اگه خواستید نور چراغ را به دستتان بازتاب دهید كه یک علامت بدهید: قسمت مركزی نور را روی دست نگیرید چون چشم را ازار میدهد، از كنار چراغ قوه استفاده كنید.
 
15-  حیوانات شب را  نترسانید ،مخصوصا لاك پشت ها ، چون شب است و دیدی كمی داریم مراقب مرجانها باشید که باعث شکستن آنها نشوید.
 
 نجف قربانی


Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi