خطر غواصی در زمان بارداری

خطر غواصی در زمان بارداری

این سوال که آیا زنان میتوانند در طول دوره بارداری خود غواصی کنند یا خیر، جوابی ساده دارد؛ کالج آمریکایی زنان و زایمان و شبکه هشدار به غواصان هر دو توصیه میکنند ِ که در طول دوران بارداری غواصی نکنید. این مقاله با هدف ِ توضیحات بیشتر در مورد خطرات بالقوه و عوارض جانبی غواصی در حین بارداری نوشته شده است و تلاش در روشن سازی این مطلب دارد که چرا این دو موضوع (غواصی و بارداری) با هم سازگار نیستند.

توجه به این موضوع مهم است که اگرچه غواصی کردن در زمان بارداری عاقلانه نیست اما زنانی که به طور ناخواسته در طول چند هفته اول بارداری به غواصی پرداخته اند نباید مضطرب باشند چراکه اجماع عمومی بر این است که غواصی در این مراحل اولیه نباید تاثیر زیادی بر روی جنین داشته باشد. اطلاع از اثرات دقیق غواصی بر روی کسانی که چند هفته اول بارداری خود را به غواصی پرداخته اند بسیار مشکل است از آنجایی که به دلیلی بسیار روشن شواهد کافی در دسترس نیست. بنابراین پیشنهاد سازمان های پزشکی مانند شبکه هشدار به غواصان بر اساس شواهد موجود، از آنهایی که در طول بارداری غواصی کردهاند و مطالعات بر روی حیوانات است. 

با توجه به اینکه ماهیت نظرسنجی ها اغلب مغرضانه است و تفاوتهایی بین آناتومی حیوانات و انسان ها وجود دارد، نقوص بسیار و حدس های بی اساسی در مورد تحقیقات غواصی و حاملگی وجود دارد. با این حال، این واقعی است خطری برای کودک متولد نشده داشته باشد دلیل کافی است برای غواصی نکردن در طول دوران بارداری. 

نتایج نظرسنجی ها

نظرسنجی از زنان در مورد تجربه شان از غواصی در طول دوران بارداری تا حدودی بی نتیجه است. در بسیاری از موارد هیچگونه عوارض جانبی ای گزارش نشده در حالیکه بعضی ، تغییر شکل جنین و سقط جنین را گزارش داده اند اما این ممکن است به غواصی کردن مادر ربطی داشته یا نداشته باشد 

در سال ۱۹۸۰ مجله تحقیقات پزشکی زیر آب نظرسنجی ای به نام ”غواصی و سلامت جنین“ جمع آوری کرد که به مطالعه ۲۰۸ زن که ۱۰۹ تای آنها در طول دوران بار داری غواصی کرده بودند پرداخت. از این میان تعداد آنهایی که در طول دوران بارداری غواصی نکرده بودند هیچ مشکلی در زایمان نداشتند اما ۵/۵ درصد از مشکلات در میان زنانی بود که در طول دوران بارداری به غواصی پرداخته بودند. 

با این حال شایان ذکر است که به طور قطع نمیتوان گفت که این مشکالت ناشی از غواصی در طول بارداری بوده اند و تصور میشود که اثرات منفی بالقوه غواصی در حین بارداری عمدتاً در سه ماهه اول و سوم بر روی جنین تاثیر میگذرد.

در سه ماهه اول، اثرات اکسیژن متمرکز شده توسط فشار میتواند باعث بروز نقایصی در جنین در حال رشد شود که از جمله آنها کاهش وزن، رشد غیر طبیعی جمجمه، نقص اندام ها و رشد غیر طبیعی قلب است. در هر زمان اما به خصوص در سه ماهه سوم، بیماری رفع فشار در مادر میتواند مشکلات عمده ای برای جنین به وجود آورد که عمده دلیل آن ناتوانی ریه ها در فیلتر کردن حباب های نیتروژن است از آنجایی که خون یک نوزاد متولد نشده ریه ها و اکسیژن را از طریق جفت جنین دور میزند. 

مطالعات حیوانات

 جفت جنین نقش کلیدی در گردش خون جنین بازی میکند، دقیقا به همین دلیل است که در آزمایشاتی که تلاش برای تعیین اثرت بیماری رفع فشار در زنان دارند از گوسفند استفاده میشود چراکه جفت گوسفند شبیه به جفت انسان است و نتایج حاصل از مطالعات در گوسفند باردار در اتاق های فشار نشان داده است که حتی در مواردی که مادر هیچ نشان های از بیماری رفع فشار ندارد، حباب اغلب در جریان خون فرزند بوده است. وقتی مادران نشانه های بیماری رفع فشار را نشان دادند، علائم در جنین تشدید شد.

 اغلب اثرات بیماری رفع فشار در فرزندان به عنوان آریتمی قلبی تهدید کننده حیات، اندام ضعیف و نقص نخاع تجلی پیدا کرده و از آنجاکه برای جداسازی و فیلتر حباب از خون، جنین نمیتواند از ریه های خود استفاده کند، حتی حباب های خنثی که در بزرگسالان بی خطر هستند میتوانند باعث انسداد گازی، خون شریانی بشوند که به طور بالقوه برای جنین کشنده هستند.

 از لحاظ اثرات اکسیژن متمرکز توسط فشار بر روی جنین، تحقیقاتی بر روی جونده گان انجام شده است و نتیجه گیری گردیده است که غواصی کردن در طول دوران بارداری میتواند با رشد طبیعی بافت ها تداخل داشته باشد اگر چه که در بعضی موارد غواصی کردن تاثیری بر روی رشد بافتها نداشته است.

 درنهایت اگرچه که ما نمیتوانیم به طور صد در صد از خطرناک بودن غواصی در زمان بارداری مطمئن باشیم اما همه نشانه ها گویای آن هستند که بهتر است تا زمانی که کودک شما به دنیا نیامده از این کار اجتناب کنید. همچنین بعد از زایمان برای برگشت به غواصی مادران باید بین ۴ تا ۸ هفته بسته به نوع زایمان صبر کنند. همینطور همیشه توصیه میشود که قبل ازبازگشت به غواصی با یک پزشک مشورت کنید.

نویسنده : نادیا عزیز آبادی

تهیه شده در : دریافت مجله غواصان پارسی جلد سوم

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi