ماسک

ماسک

به  منظور داشتن وضوح بیشتر دید در زیر آب باید از ماسک استفاده شود.بوسیله ماسک فضایی بین چشمهای غواص و آب ایجاد می شود که منجر به دید خوب در زیر آب می شود.

یک ماسک شامل :
لنز که ساخته شده از شیشه با اطمینان بالا و مقاوم می باشد.
دامنه ماسک از سیلیکن یا لاستیک ساخته شده , و باید به خوبی در روی صورت قرار گیرد که آب از لای آن به داخل ماسک وارد نشود همچنین فضای مناسبی برای بینی نیز داشته باشد.
(Face Plate) ماده سختی است که لنز و قسمتی از نوار در آن قرار گرفته , و قابل تنظیم است.
نوار لاستیکی قابل تنظیم , که از همان ماده دامنه ماسک ساخته شده , به شما اجازه می دهد که فشار ماسک و وضعیت آن را روی صورت درست تنظیم نمایید.
برای انتخاب ماسکی که به خوبی روی صورت شما قرار بگیرد , باید ماسک بدون نوار را در وضعیت مناسب روی صورت بگذارید , تا هنگامیکه با بینی نفس خود را به داخل می کشید , باعث شود که ماسک به صورت شما بچسبد . برای فعالیت های مختلف , ماسک های مختلف استفاده می شود.
برای غواصی با اسنورکل ( Snorkeling ) از ماسک های کوچک و برای اسکوبا دایوینگ (Scuba Diving) از ماسک های بزرگ استفاده می شود. استفاده از سیلیکن یا لاستیک برای بهتری کار با ماسک مهم نیست. اما لاستیک به خاطر قرار گرفتن در جلوی نور خورشید و نمک موجود در آب دریا زیاد دوام نمی آورد. موادی که توسط کارخاه ها برای ساخت ماسک استفاده می شوند یک سطح روغنی روی شیشه  ایجاد می کنند که توصیه می شود قبل از استفاده از ماسک نو شیشه آنرا با خمیر دندان تمیز کنید. اگر آن لایه روغنی همچنان در سطح شیشه باقی مانده باشد آنرا با صابون خنثی بشوئید.
محصولات خاص در بازار وجود دارند که لنزها را بعد از هر دایو ( غوص ) می توان با آنها تمییز کرد.
برای اشخاصی که مشکل بینایی دارند نیز ماسکهای ویژه وجود دارد . بعد از هر بار استفاده از ماسک نیز باید با آب تمییز آب کشیده شود و در جای خود به صورتی قرار گیرد که شیشه ها به طرف سطح قرار گیرد تا قسمت های نرم ( لاستیکی یا سیلیکنی ) شکل خود را در اثر فشار از دست ندهند.