آشنائی با ماسک غواصی

آشنائی با ماسک غواصی

ماسک غواصی یکی از ابتدائی ترین و حیاتی ترین لوازم غواصی است که در حقیقت بدون آن انجام عملیات غواصی غیر ممکن می باشد. ماسک غواصی فرق زیادی با ماسک مخصوص شنا داشته و آن هم وجود محفظه بینی بر روی آن است. محفظه بینی به غواص کمک میکند تا به راحتی عملیات برداشت فشار را از گوشها انجام داده و همچنین عملیات تنفس را در زیر آب آسان میکند و از ورود آب به داخل محفظه بینی در زمان تنفس جلوگیری میکند. همچنین با دمیدن هوا از طریق بینی به داخل ماسک، از فشردگی و اسکوئیز ماسک میتوان جلوگیری نمود.
در گذشته ماسکهای غواصی بوسیله مواد لاستیکی ساخته میشد که پس از استفاده روی صورت غواص ردی از رنگ سیاه بر جای میگذاشت. امروزه ماسکهای غواصی از موادی به نام سیلیکون ساخته میشوند چرا که این ماده حساسیت پوستی کمتری در افراد ایجاد میکند. سیلیکونهای استفاده شده برای ساخت ماسک معمولا به دو حالت شفاف و یا رنگی بوده که هرکدام کارائیهای خاص خود را داشته و متناسب با سلیقه افراد انتخاب میگردد.
شیشه های استفاده شده در ساخت ماسکها جهت ایمنی بیشتر غالبا از نوع Tempered Glass هستند. این نوع از شیشه ها بر خالف شیشه های معمولی در زمان شکستن به هم چسبیده و کمترین تعداد تکه های کوچک و ریز را ایجاد نموده که از صدمه زدن به صورت و چشمان غواص جلوگیری میشود.
در ماسکهای ارزان قیمت برخی از صفحه ها از جنس پلاستیک ساخته میشوند که در این نوع ماسکها بخار زدائی بخوبی انجام نگرفته و همچنین به راحتی در اثر ایجاد خش پس از مدتی غیر قابل استفاده می شوند. البته فراموش نشود که برخی از انواع پلاستیکها قابلیت بخار زدائی را دارا هستند.

انواع ماسکهای غواصی

- ماسکهای با لنزهای جانبی

این نوع از ماسکها علاوه بر لنز اصلی در جلوی آن به همراه دو لنز کناری ساخته می شوند که در 2 طرف بدنه ماسک قرار گرفته و دید بیشتری را از کناره ها در اختیار غواصان قرار می دهد.

- ماسکهای با عرض جانبی کم

در این نوع از ماسکها لنزها معموال بوسیله یک شکاف از یکدیگر جدا شده و در حقیقت از 2 لنز کوچکتر در ساخت آنها استفاده شده است.

- ماسکهای با حداکثر میدان دید

از سال 1990 میلادی تولید کنندگان تجهیزات غواصی به ضرورت ساخت ماسکهائی با میدان دید بالا پی بردند که پس از آن طراحی این نوع ماسکها صورت گرفته و ساخته شدند. در طراحی این ماسکها زاویه هائی در محل قرار گیری لنز به سمت کناره ها و پائین وجود داشته و به این ترتیب میدان دید بسیار گسترده ای را در اختیار غواص قرار می دهد البته محفظه داخلی نیز در این نوع از ماسکها کوچک می باشد

چگونه میتوان یک ماسک خوب را انتخاب و خریداری نمود

برای انتخاب یک ماسک مناسب روشهای زیادی وجود دارد ولی اولین مسئله در انتخاب تجهیزات غواصی انتخاب بر اساس طراحی و رنگ آنها میباشد، چرا که لذت استفاده از این تجهیزات برای غواصان بسیار با اهمیت است. ماسکهائی را انتخاب نمائید که قطعات آن براحتی از یکدیگر جدا شده تا قابلیت تمیز کردن آنها وجود داشته باشد. در صورت انتخاب طرح ، رنگ و مدل مورد عالقه خودتان موارد زیر را بررسی نمائید.

- ماسک را بدون استفاده از بند بطور مستقیم بر روی صورت بگذارید. - هوا را به آرامی از میان بینی به داخل بکشید.

- اگر مشکلی وجود نداشت ماسک میتواند برای صورت شما مناسب باشد و بدون نشت کردن و بدون ادامه کشیدن هوا به داخل ماسک بر روی صورت قرار گیرد.

چگونه میتوان یک ماسک خوب را انتخاب و خریداری نمود
چگونه میتوان یک ماسک خوب را انتخاب و خریداری نمود

نگهداری مناسب از ماسک غواصی

- حتما ماسک غواصی را پس از غواصی با آب شیرین بشوئید.

- ماسک را به دلیل دارا بودن قطعات سیلیکونی در زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

- برای مراقبت بیشتر در زمان قبل و پس از غواصی ماسک را در جای ایمن مانند ساک غواصی ، قاب ماسک و غیره قرار دهید ولی بهترین گزینه قرار دادن ماسک بر روی گردن غواص می باشد. این کار از گم شدن و صدمه خوردن به ماسک کاملا جلوگیری میکند.

- برای تنگ و یا گشاد کردن بند ماسک حتما از سگکهای قرارداده شده بر روی ماسک استفاده کنید زیرا کشیدن بیش از حد بند بدون استفاده از سگک پس از مدتی باعث پاره شدن بند ماسک میشود.

- جمع شدن جرم و شن در میان اتصالات ماسک ( قاب ، قطعه سیلیکونی ، شیشه و ... ) اجتناب ناپذیر می باشد ، لذا جدا کردن و شستشوی این قطعات به عمر طولانی ماسک کمک میکند . تجمع شن بین لایه سیلیکونی و شیشه در دراز مدت ، از بین بردن سیلیکون را به همراه داشته و آب بندی آن را از بین میبرد.

تهیه شده در : دریافت مجله غواصان پارسی جلد دوم