آشنائی با اسنورکل غواصی

آشنائی با اسنورکل غواصی

اسنورکل به شما اجازه میدهد بدون اینکه سر خود را از داخل آب بیرون بیاورید در سطح آب به تنفس خود ادامه دهید . میانگین وزن سر یک شخص عادی بین 9-7 کیلوگرم می باشد به همین دلیل حرکت دادن مداوم آن برای تنفس انرژی زیادی را نیاز دارد. مصرف انرژی بیشتر زمانی رخ میدهد که فرد دارای شناوری مثبت بوده و در اثر بالا و پائین بردن سر مرکز بالانس بدن در آب مدام دچار تغییر شود و غواص نیازمند تنظیم مجدد آن باشد .

بوسیله اسنورکل شما میتوانید برای مدت طولانی و بدون نیاز به وسیله شناوری بر سطح آب شنا کنید . همچنین این وسیله ایمنی شما را در زمان شنا بر روی سطح آب بالا می برد .اگر شما علاقه ای به مصرف زیاد هوای داخل سیلندر غواصی در زمان شنای سطحی ندارید ، اسنورکل بهترین گزینه ممکن برای کمک به شماست . 

مانند دیگر تجهیزات غواصی اسنورکلها نیز از مواد مختلفی ساخته میشوند ولی اسنورکلهای امروزی از یک لوله پلاستیکی به همراه یک قطعه دهانی با جنس سیلیکون ساخته می شوند . قسمت پائینی اسنورکلها ممکن است یک قطعه لوله سیلیکونی متصل به یک قطعه دهانی باشد ویا یک قطعه دهانی سیلیکونی، که به لوله پلاستیکی اصلی متصل شده است . 

 چگونه میتوان یک اسنورکل خوب انتخاب نمود ؟

  • سعی نمائید در زمان خرید اسنورکل خود را از همان کمپانی تولید کننده ماسک غواصی که خریده اید انتخاب نمائید، معمولا تولید کننده های تجهیزات اسنورکلها و ماسک های خود را از نظر طراحی ، اندازه و رنگ بندی متناسب با هم میسازند  
  • دقت کنید قطعه دهانی از جنس سیلیکون با کیفیت و نرم ساخته شده باشد تا حداقل حساسیت دهانی را ایجاد نماید. سطح داخلی لوله و قسمت پائینی آن را برای اطمینان از صاف بودن بررسی کنید و سعی نمائید اسنورکلی را انتخاب کنید که از چندین قطعه قابل تنظیم و چرخش ساخته شده باشد.
  • فراموش نکنید که طول و قطر استاندارد در اسنورکلها حداقل مقاومت تنفسی را برای شما به همراه داشته و تخلیه آب از آن راحت تر می باشد.
  • در زمان انتخاب اسنورکل به قطعه اتصال دهنده توجه کنید. برخی از اتصال دهنده ها بسیار ساده بوده و یا مکانیزمی معیوب دارند و جدا شدن و گم شدن اسنورکل در زمان غواصی را آسان میکنند .
  • اگرچه اسنورکلهائی که قطعه انتهائی نرم و قابل انعطاف دارند ماندگاری و طول عمر کمتری نسبت به نوع دیگر دارند ولی بهترین گزینه برای استفاده در زمان غواصی اسکوبا هستند مگر اینکه اسنورکلی را انتخاب کنید که قطعه انتهائی غیر قابل انعطاف داشته باشد ولی همزمان قابلیت چرخاندن قطعه دهانی رانیز دارا باشد .
  • در زمان انتخاب اسنورکل با سیستم خشک یا ورودی غیر قابل نفوذ، حتما از مکانیسم شرکت سازنده برای این منظور مطلع شوید زیرا برخی از این قطعات که با کیفیت پائین تولید شده اند سبب گیر کردن در سطح آب می شوند .

اشکال متفاوت اسنورکل  

امروزه اسنورکلها در مدلهای متفاوتی ارائه می شوند ولی بطور کلی به گروههای زیر تقسیم می شوند : 

  • Normal Snorkel اسنورکلهای معمولی قدیمی ترین مدل اسنورکل که از یک لوله ساده به همراه یک قطعه دهانی ساخته شده است . 
  • Purge Snorkel اسنورکلهای سوپاپ دار که توسط سوپاپهای انتهائی تخلیه را آسان می سازند.
  • Semi Dry Snorkel اسنورکلهای نیمه خشک که بوسیله ابزاری که در بالای لوله قرار داده شده تا حدودی ورود آب به داخل را محدود میکند .
  • Dry Snorkel اسنورکلهای خشک جدیدترین نوع اسنورکل است و ورود آب به داخل اسنورکل را 100 درصد مسدود مینماید .

تهیه شده در : مجله غواصان پارسی جلد سوم

Logo

مرکز غواصی ایران با هدف افزایش علم وشناساندن این رشته مفرح در کشور عزیزمان ایجاد شده است نویسندگان این سایت از غواصان کار آزموده و با سابقه می باشند و استادان و مدرسان در باﻻ بردن سطح علمی این رشته در ایران در کنار ما خواهند بود.

logo-samandehi