جان اسکات هالدن

جان اسکات هالدن

در سال 1860 میلادی و در یک خانواده اسکاتلندی متولد شد. او تمام زندگی خود را صرف تحقیق و مطالعه بر روی فیزیولوژی سیستم تنفسی نمود و شهرت او زمانی بر سر زبانها افتاد که اثر مخلوطی از گازهای مرگ آور را در یک فضای بسته بر روی بدن و ذهن خود آزمایش کرد. همچنین او به خاطر توضیح و مشخص نمودن تغییرات گازی در زمان تنفس معروف است.او بطور اصولی در مورد مشکالت موجود در معادن زغال سنگ مطالعه نمود و روشهای مختلف مطالعات فیزیولوژی تنفس و خون را توسعه داد.

هالدن در سال 1884 میلادی از دانشگاه ادینبورگ و در رشته پزشکی فارغ التحصیل شد. در سال 1887 میلادی او به عموی خود در دانشگاه آکسفورد ملحق شد ولی پس از اینکه برای جایگاه پروفسوری در فیزیولوژی پذیرفته نشد آنجا را ترک نمود.

مطالعات اولیه او شامل خطرات سیستم تنفسی در میان کارگران معدن ذغال سنگ و زمانی که در معرض آن قرار میگیرند بود و اطلاعات ارزشمند او پس از مطالعات آزمایشگاهی رابطه بین مقدار دی اکسید کربن هوای تنفسی و حجم تنفس را توضیح میداد که میتوانست برای کارگران معدن مفید باشد. 

گزارش او تائید می کرد که مسمومیت مونوکسید کربن اثرات کشنده ای دارد و مقاله ای ارائه نمود در مورد اینکه مونوکسید کربن هموگلوبین را احاطه نموده و انتقال اکسیژن در خون را تحت تاثیر قرار می دهد و اثرات آن بر روی محیطهای تحت فشار بررسی شد. او بطور گسترده از وسایلی در مطالعاتش استفاده می نمود تا ترکیبات گازی را آنالیز کند و در سال 1898 توانست ماشین گاز هالدن را بسازد. 

مهندسین نظریه های او را در مورد سیستم تنفسی و تهویه در زمان ساخت زیر دریائیها، تونلها، معادن و کشتیها در نظر میگیرند و نظریه های او برای مدت بیش از نیم قرن در راس بود. 

علایق او در این مسائل سبب شد تا بر روی ارگانیسمهای انسان تحت شرایط استرس زا ( مانند معدن و یا غواصی در آبهای عمیق ) را مطالعه نماید . او شروع به مطالعه امراض اتاقکهای زیر سطحی بر روی کارگران زیر زمینی که مرتبط با بیماری رفع فشار بود کرد . این امر باعث شد تا بتواند جدولی را برای مراحل فشار زدائی طراحی کند تا از گسترش حبابهای نیتروژن در بافتهای غواصان در زمانی که صعود می کنند جلوگیری کند.

در سال 1907 میلادی او تجارت غواصی را گسترش داد و جدول فشار زدائی او بطور مشابه در غواصیهای تفریحی و تکنیکال قابل اجرا بود. همچنین در مطالعاتی دیگر، او و همکاران آمریکائیش توانستند اثرات فیزیولوژیکی ارتفاعات بالا را مطالعه کنند.

هالدن همچنین دستگاهی را اختراع نمود تا بتواند محاسبات دقیقی از مقدار دی اکسید کربن و اکسیژن را در هوا انجام دهد. بوسیله این دستگاه او توانست نشان دهد که در محیطهای تنگ مقدار دی اکسید کربن افزایش یافته و اکسیژن کم می شود. در سال 1915 دانشگاه Yale او را برای سخنرانی Silliman انتخاب نمود. سخنرانی او زمینه ای شد برای کتاب سیستم تنفسی در سال 1922 که نقطه عطفی در کارهای میدانی شناخته می شود. هالدن تعداد بیشماری جایزه دریافت نمود و بخاطر کارهایش مورد تقدیر قرر گرفت. او در سال 1936 میلادی از دنیا رفت.

 

John Scott Haldane
John Scott Haldane

منابع:
C.G Douglas John Scott Haldane, 1980-1936, A Short Biography
Carleton B.Chapman,1915-2000,Haldane John Scot
Wikipedia

تهیه شده در : دریافت مجله غواصان پارسی جلد دوم